Заключителна пресконференция по проект „Образователна инфраструктура – обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност на сградите на детски градини, модернизация на училища и рехабилитация на дворните им пространства”, се проведе в сградата на Общината.
Реализирането му осигури по добри условия за обучение и грижа за деца в три детски градини и две училища. А именно: ДГ „Надежда“, ДГ „Зорница“, ДГ „Пролет“ и СУ „Свети Свети Кирил и Методий“, СУ „Свети Княз Борис I“. Всички тези учебни заведения са част от общинската образователна инфраструктура на община Асеновград. Обектите са заложени в инвестиционната програма по Инвестиционен приоритет „Образователна инфраструктура“. Реновираните учебни заведения са в зоната на публични функции с висока обществена значимост. Освен ремонтиране на сградите, по проекта се изпълниха и дейности, свързани с доставка на обзавеждане и оборудван. Осигурена бе достъпна архитектурна среда. Благоустроиха се дворните пространства. Обособени са нови площадки за игра и озеленени пространства.
Изпълнението на проекта осигури модернизирани условия, както за качественото обучение и грижи за децата и учениците на територията на община Асеновград, така и за работата на преподаватели и останалия персонал. Като резултат от реализацията считаме, че ще се намалят разходите за енергия и отопление и емисиите на парникови газове. Изпълнените дейности без съмнение ще допринесат за постигане на общата цел на инвестиционната програма, свързана със създаване на по-добри условия за живот, обитаване, обслужване, градски отдих и заетост на живеещите в града.
Основната цел на проекта е подобряването на образователната инфраструктура и привлекателността на Асеновград чрез обновяване, благоустрояване, рехабилитация и модернизация на общински образователни обекти. Изпълнението на проекта цели още: обновяване и модернизиране на общински образователни институции; осигуряване на висококачествени услуги в сферата на образованието и грижата за подрастващите; намаляване на разходите за енергия; осигуряване на съвременно интериорно обзавеждане и оборудване с цел предоставяне на модерни образователни условия и грижи; осигуряване на общодостъпна среда чрез създаване на равни условия за лица в неравностойно положение и благоустрояване и рехабилитация на дворни пространства; осигуряване на привлекателна среда за комуникация, отдих, спорт, игра и социални контакти чрез създаване на кътове за отдих и изграждане на нови детски площадки. Успешното реализиране на проекта осигурява качествени образователни услуги и грижи за около 3 000 деца и ученици от петте обекта на интервенция. Обновената материална база ще спомогне за цялостно подобряване на учебния процес, както и за въвеждане на нови и интересни методи на обучение, които да привличат вниманието на децата и учениците и да повишават тяхната мотивация и активност за придобиване на нови знания. Стойността на проекта е 6 500 479,05 лева – 100% безвъзмездна финансова помощ, от които 5 525 407,19 лева – европейско и 975 071,86 лева – национално съфинансиране. Реализирането на проекта стартира на 02.05.18 г. и приключва на 02.11.20 г.
По време на заключителна пресконференция присъстваха: инженер Петър Петров – заместник-кмет на община Асеновград; Живка Георгиева – директор Дирекция „Хуманитарни дейности, проекти и сътрудничество“, инженер Биляна Малинова – ръководител на проекта, общински съветници, представители на администрацията. Преди официалното представяне на резултатите от проекта, бе проведено и откриване на обектите. Лентата на петте учебни заведения преряза заместник-кметът по хуманитарни дейности Петър Петров, като бяха спазени всички противоепидемични мерки.