Рамазан е деветият месец от ислямския календар – Свят месец за близо 2 милиарда мюсюлмани в света и е време за отдаденост на семейството и общността. По време на този месец всеки, който е решил да пости, го прави задължително от зори до залез. Постът се различава от този, който спазват християните. През деня спазващите поста оруч (говеене) не се хранят, нито пият вода. Освен въздържание от употребата на храна и напитки, в този месец мюсюлманите трябва се опитат да станат и по-добри хора като избягват конфликти и разпри.
През тези дни освен, че е време да се обърнат към Бог и да се молят повече, най-важното е да протегнат ръка към бедните и нуждаещите се, защото освен пречистване на тялото, е важно да се пречистят и душите. Малките деца, бременните жени, старите, болните и пътешествениците са освободени от строгия пост.
Друга специална, но не задължителна практика по време на Рамазан са нощните молитви. Тази година обаче заради пандемията от коронавируса, много храмове и някои от най-светите места за исляма ще останат празни и ще бъдат затворени по време на свещения за мюсюлманите месец.
Периодът на въздържание за мюсюлманите, предшестващ големия религиозен празник Рамазан Байрам, тази година ще премине под знака на извънредното положение. Отменят се колективните вечерни молитви в джамиите, както и традиционните споделени трапези „Ифтар“, които се провеждат по залез слънце с благотворителна цел. Раздаването на храна на нуждаещите се ще става с пакети в съответствие със здравните препоръки. Точно това препоръча и имамът на Асеновград Осман Осман.
По време на Рамазан ограничителните мерки ще продължат да се спазват, а молитвените храмове в цялата страна ще бъдат отворени единствено за индивидуални посещения, обясни имамът на Асеновград.
„Имаме заповед от Главно мюфтийство на Република България, според която тази година няма да има теравих и макар, че по традиция през месец Рамазан винаги се събираме много хора, тази година няма да е така. Няма да се провеждат и благотворителните вечери Ифтар. Хранителни продукти няма да се раздават, който иска може да раздава по домовете. Няма да има и струпване на хора в джамиите. Ще се чете езан, всички джамии ще са отворени, но ще се моли само служителя. Там няма да има хора. Който иска може да помогне на бедни и нуждаещи се през месец Рамазан. Който иска да чете от свещената книга Коран и Керим множе да го изпълнява от къщи. Защото според исляма човек може да се моли навсякъде – и вкъщи, и на село, и в джамията – стриктни ще спазваме закона на държавата и главния мюфтия. Бог е навсякъде!“
Байрямът тази година е на 24 май, обясни още Осман Осман. Той е три дни – 24, 25 и 26 май. На 19 май имаме Свещена нощ – Берат Кандили. Това е нощта, в която е бил спуснат свещения Коран. Берат Кандили е вторият свещен празник, честван на 15-та нощ на месец Шабан, втория от свещените три месеца на Исляма.
Според ислямската вяра, Берат означава духовно пречистване и повод за постигане на божественото опрощение и милост.
В тази благословена нощ, мюсюлманите ще отправят молитви за покаяние и прошка. „Ние се молим на Господ до тогава да падне извънредното положение, ако не – спазваме извънредното положение.“, каза имамът.
Все пак, въпреки, че общи молитви няма да се провеждат, през деня всеки, който има нужда да влезе в храма за да се помоли сам, няма никакъв проблем да го направи.
Месец Рамазан завършва с големия мюсюлмански празник – Рамазан Байрам.