От днес – седем седмици преди Великден започва Великденският пост. Това е най-важният и най-продължителният от четирите постни периода през годината. Той припомня за четирийсетдневния пост на Исус Христос в пустинята, въвежда в Страстната седмица и в най-светлия християнски празник Възкресение Христово – Великден.
Постът не е просто диета – въздържанието от определени храни /най-вече на тези от животински произход/ не е самоцелно. Идеята на поста е чрез лишаване на тялото, да се смири душата. Смята се, че когато пости и се моли, човек се доближава до Бога. Великият пост е време за молитви и покаяние, като подготовката за него започва три седмици по-рано.Според православната традиция постът е най-строг през първата и последната седмица, особено през Страстната седмица и на Разпети петък, когато не трябва да се приема нищо – като местни и млечни продукти, олио и алкохол,дори ако здравето позволява,не се пие и вода. Първият ден, през който се разрешава риба, е Благовещение – на 25 март,а втория път е на Цветница-28 април.
Ето какво включват първите шест седмици на Великия пост:
Първа седмица:
От 18 март до 23 март – понеделник до събота – строг пост
(растителна храна без олио и вино)
В събота, 23 март/ Тододровден/се взема Св. Причастие.
Неделя – растителна храна с олио.
Втора седмица от 25 март – 31 март:
На 25 март Благовещение се разрешава и риба.
Сряда и петък – строг пост.
Събота и неделя – растителна храна с олио.
Трета седмица от 1 април – 7 април Кръстопоклонна:
От понеделник до петък включително – строг пост.
Събота и неделя – растителна храна с олио.
Четвърта седмица от 8 април – 14 април:
Както втората-
Сряда и петък – строг пост.
Събота и неделя – растителна храна с олио.
Пета седмица от 15 април – 21 април
Както втората-
Сряда и петък – строг пост.
Събота и неделя – растителна храна с олио.
Шеста седмица от 22 април – 28 април
Както втората
Сряда и петък – строг пост.
Събота и неделя – растителна храна с олио.
На 28 април/ Връбница/- риба, хайвер или други безгръбначни животни.
Страстна седмица:
От от 29 април до 4 май – понеделник до събота включително – строг пост.
Строгият пост не се препоръчва на болни, на малки деца, на възрастни хора, на бременни жени и кърмачки.
През Великденския пост всяка седмица е посветена на някакво събитие или на личност, чиито дела призовават към смирение и покаяние. През първата седмица от поста ограниченията са по-строги, а богослуженията – по-продължителни.
От тази вечер в православните храмове започва четенето на Великия покаен канон на св. Андрей Критски. Покайният канон, създаден през VIII в., е един от шедьоврите на византийската химнография. В 9 песни с над 200 тропари, ирмоси и други стихове, епископът на Крит св. Андрей се обръща към човешката душа и я призовава да се събуди от греховния си сън и да се обърне чрез покаяние към Бога. Канонът се чете на части през първите четири дни на Великия пост, от понеделник до четвъртък след Великото повечерие, както и в сряда вечер на петата седмица на Великия пост, когато се изчита целият канон.