Кметът на Асеновград д-р Караиванов получи икона на св. Лука Кримски Чудотворец от автора на филма Ангел Бончев. С прожекция на православния филм „Светителят хирург” Асеновград стартира своите традиционни майски празници. Лентата е създадена от трима асеновградчани-автора Ангел Бончев, редактора Емилия Маринова, а режисьор по монтажа е Боряна Букикова-Пунчева.
Препълнената зрителна зала на читалище „Родолюбие“ събра стотици зрители, които тръпнеха в очакване за среща с живота на светеца. Вечерта бе изключително емоционална за асеновградчани и заради присъствието на екипа по време на прожекцията.
Кметът на Асеновград д-р Емил Караиванов приветства авторът на филма с думите: „Пред нас е един млад човек, който с работата си показва, че има отношение и милее за запазването и развитието на културно-просветните и духовни ценности на родния край и на родината. Асеновград се гордее с него, не само като известен телевизионер, а и вече филмов автор“. Д-р Караиванов получи подарък – икона на св. Лука Кримски, направена лично от Ангел Бончев, в знак на благодарност за съвместната работа с Община Асеновград по реализацията на прожекцията на „Светителят хирург“. Той направи и един безценен подарък на архиерейския наместник на Асеновградската духовна околия отец Йордан Георгиев, пръст от гроба на свети Лука в Симферопол. Авторът на филма е видял за първи път икона на свети Лука Кримски в църквата на отец Йордан и така е била възпламенена любовта на Бончев към светеца. Отец Йордан се просълзи при приемането скъпия дар и благодари.
Самият Ангел Бончев сподели с присъстващите:“Днешният ден е изключително специален, тъй като знаем за нас, асеновградчани, колко е важна нашата вяра. Това го доказват и над 100-те храма, които Бог е промислил да бъдат в нашия град. Още един молитвеник пред Господ ще имаме от днес – Св. Лука Кримски Чудотворец, с който днес се запознавате и който както приживе, така и след смъртта си лекува телесните и душевните рани на човека.“
„Светителят хирург“ разказва хронологично живота на светеца. В него са включени двама живи негови роднини, които разказват своите спомени за свети Лука. Заснета е и една вече покойна монахиня, която е била лично кръстена от свети Лука в една стая, а не в църква, заради забраната по онова атеистично време да бъдат кръщавани деца, но монахиня Анна си спомня много добре този миг от живота й. В лентата са включени архивни кадри, някои от които на самия православен светител (видео и снимки). Голяма част от филма е сниман в Симферопол, където се покоят неговите мощи.
Начало Новини Асеновград С филма „Светителят хирург“ започнаха майските културни празници на Асеновград