Ученици от ПГ „Цар Иван Асен II“ гостуваха в Градската библиотека, по повод честването на 150- годишнината от учредяването на Българската екзархия. Изнесена  бе презентация от Никола Топузов и Байрие Ходжа- ученици в X клас, на ученици от VIII клас.
След продължилата няколко десетилетия църковно-народна борба на 27 февруари 1870 г. султан Абдул Азис подписал ферман за учредяването на самостоятелна българска църковна структура под формата на екзархия, полузависима от Вселенската цариградска патриаршия. Благодарение на този ферман станало възможно възстановяването на изгубената в началото на ХV в. българска църковна независимост.
До Освобождението, Екзархията е единственият официален представител на българската нация в Османската империя. Тя изиграва огромна роля в развитието на просветното дело и в утвърждаването на българското национално самосъзнание.
На 28 февруари, преди 150 години, православният български дух тържествува, защото след дългите столетия на духовна и политическа зависимост, се отстранява една историческа неправда и православната ни църква, се възражда за нов живот.
Екзархийските духовни и просветни центрове се превръщат в ковачница на „строители“ на българската държава – интелетуалци, държавници, политици, преподаватели, общественици, военни дейци и не на последно място – смели революционери.
Специален гост на събитието бе отец Йордан Георгиев, който разказа на учениците важни исторически факти от борбата на българския народ за създаването църковна независимост.