С 30 гласа „за” и трима „въздържали се“ от 33 съветници общо, ОбС Асеновград даде съгласие за създаване на ново дружество за извънболнична помощ-диагностично-консултативен център, 100% собственост на „МБАЛ-Асеновград” ЕООД и възложи на управителя на болницата да предприеме действия за създаване на новото дъщерно дружество. Точката с предложението обаче не мина без коментари.
„Като цяло подкрепям идеята като кмет и принципал, но изниква проблемът, че след изграждане на новото ДКЦ, Медицински център I, на който ОбС е 100 % принципал, се поставя в още по-тежка конкурентна обстановка“, каза кметът д-р Емил Караиванов. „Медицинският център в момента издържа на конкурентната ситуация, но все пак дали сега или след време той ще се слее с ДКЦ-то на болницата, дали ще остане на свободния пазар и ще се наложи по някакъв начин дофинансиране на дейностите или на болницата, или на мед. център – това ще бъде ваше отговорно решение. Въпрос на юридическо формулизиране и на икономически анализ е какви да бъдат стъпките за реализирането на идеята.”
Енко Найденов, (БСП): Нека не остава впечатление, че ние (от БСП) сме против. Аз лично ще подкрепя това предожение със всичките „за” и „против”, които бяха изложени от комисията, от управителите на Спешното, на МБАЛ.
Паскал Терзиев, (СДС): ”Когато кажем А, трябва да кажем и Б, а именно нашето предложение е да „прелеем”активите от Медицицския център към ДКЦ-то.
Божидар Малинов, (БСП): „Аз съм „за”, защото това е единственият изход, защото ние трябва да увеличаваме приходите. Вярно е, че рисковете за Медицински център I са големи, те ще работят в конкурентна среда. Но ще се борят в такава среда. У мен възникват много въпроси от това, което се предлага защото принципно д-р Червенков не предлага решение, той нахвърля проблеми, но не предлага решение, защото това решение не е узряло. Възникват много въпроси – кой ще бъде управител? Д-р Червенков казва: „Аз изразявам готовност безплатно да управлявам това дружество.” Но дори и без заплата, всеки месец трябва да му се плащат осигуровки за управлението на дружеството. Второ:Той ще бъде управител на две дружества и веднага ще ви хванат за конфликт на интереси. После със създаването на едно ново търговско дружество, ние създаваме един нов субект, който трябва да има капитал. Какъв ще бъде този капитал? Това дружество няма да има сграда. Тези две търговски дружества трябва да са в търговски взаимоотношения. Ние можем да дадем нашата собственост безплатно, но търговско дружество не може да даде на друго търговско дружество сграда за ползване безплатно, което значи, че трябва да се сключи договор за наем. Договор за наем за помещение, друг договор за наем на съоръженията и машините, след това всички други разходи, които ще се правят от новото дружество, те трябва да се отчитат там, защото там ще работят лекари на втори договор от болницата. Те ще имат отделен самостоятелен бюджет и в края на годината ако това дружество работи на печалба, тогава според Търговския закон, управителят еднолично може да реши дали ще даде дивидент или цялата печалба ще отиде в здравното заведение. Така че идеята е много хубава, но управителят трябва да има възможността да проучи как други подобни дружества са си организирали работата и да предложим това за решение не сега, а след месец, два, три. Не сега да изграждаме дружеството, а да му дадем възможност да проучи как става това.“
Светозар Шуманов, (СДС)– „Тук правим прецедент. Аз също ще гласувам „за”, но не може диагностичен център, медицински център и МБАЛ на едно и също място, с една и съща апаратура, на едно и също място, с едни и същи хора. А, че ще оставим Медицинския център да агонизира, ще го оставим и това хората трябва да го чуят. Просто искам да „честитя” на д-р Аргиров (управител на Медицински център I), че след 3 месеца центърът няма да го има. Затова беше най-коректно или да ги слеем и да направим друго решенние – Мед. Център да прерастне в диагностично-консултативен, под шапката на МБАЛ, или това което сега взимаме – половинчато решение. Не може да се изгражда това ДКЦ за сметка на МЦ. А тези хора, които работят в този МЦ? Мисля, че е доста прибързано и необмислено това решение, независимо, че всички тук сме радетели болницата да върви и всички пациенти да останат тук. Влизаме в един омагьосан кръг, който поема тази отговорност да си я носи. Аз ви казвам, че ще имаме проблеми. Каква е целта: хората, които работят в болницата сутрин, да могат да работят в ДКЦ-то следобед и хората, които не могат да приемат в отделение, да отидат в ДКЦ срещу заплащане. Дано с МЦ да не се случи това, което се случи с Обредния дом – две години агония, сума пари платихме за нищо и преди два месеца финализирахме една ликвидация. Ако искаме да го съсипем този МЦ, давайте! Но както е тръгнало, решили сме да гласуваме за това ДКЦ, всички тук се тупат по гърдите, че са „за”, аз съм „против”, защото не знам какво ще се случи с МЦ.“
Припомняме, че в докладната, внесена от съветници от ПП ГЕРБ И ДПС, за създаване на новото дъщерно дружество по предложение на управителя на МБАЛ Асеновград д-р Иван Червенков, се предлага то да се състои от 10 специализирани и медико-диагностични лаборатории – клинична, микробиологична, патологоанатомична и за образна диагностика, запазвайки ги като част от “МБАЛ – Асеновград” ЕООД на съществуващата територия, с наличната апаратура и човешки ресурс, като посочените структури ще работят и с направления в доболнична помощ. Той предлага също, като управител на МБАЛ, да бъде управител и на новото дружество, без допълнително възнаграждение за тази дейност, използвайки същия административен персонал.
Е. Граматикова