Икона "Свети Симеон Богоприимец " на Врачански Камък

На 3 февруари православната църква почита св. Симеон Богоприемец, който пръв поел в ръцете си Младенеца и го въвел в Божия храм.

Преданието разказва, че Симеон бил един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки. По внушение на Светия Дух Симеон влязъл в храма, когато донясли Иисус и го поел в ръцете си. Освен св. Симеон, още и пророчица Анна била в храма.Тя познала в Младенеца Иисус обещания Месия – Христос.

Народът ни познава този празник като третия, последен ден от Трифонците. Мястото в календара му е гранично-преходно време в природния и аграрния цикъл.

Този ден се смята за лош ден, един от най-лошите в годината. Забранено е да се сече и реже, за да не се роди “симьосано” (с белег) дете или добитък.
Според народния календар, този празник, както и зимната Богородица, почитат главно бременните жени, младите невести и майките. Бременните и младите жени днес трябва да спазват забрана – да не работят и особено да не режат или дупчат с нож, ножица, секира, игла каквото и да било, дори хляб, дърва за огрев или конци за шиене.

Традиция повелява на Симеоновден да не се дава назаем и да не се изнася нищо от къщата, за да не “излезе берекетът от дома”.

Не се готви, не се пере и простира. Гледа се кой ще дойде в къщата ако е добър, реколтата ще е плодовита.

Народните обичаи повеляват сутринта жените да замесят пшенично тесто и да направят питки, с които захранват ритуално воловете и биволите, с които ще се оре. Приготвят се и малки кравайчета, които се нанизват на рогата им.

Имен ден празнуват Симеон,Симо,Марта, Моника, Мончо.Честити да са !

 

Автор: Ирина Илиева