От утре, 16 май, до 15 юни гроздопроизводителите могат да подават заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Застраховане на реколтата“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (НППЛВС) 2019 – 2023 г. „По мярката, която се прилага за трета година, се подпомага застраховането на реколтата от лозя с винени сортове грозде. Допустими за финансиране са застрахователни рискове за природни бедствия и неблагоприятни климатични условия, които са унищожили над 30% от средния добив в стопанството. Загубите се изчисляват на база на предходния тригодишен период или средното количество за три години с оглед на предходния петгодишен период, като от него се изключва най-високата и най-ниската стойност“, информират от Държавен фонд „Земеделие“.

Неблагоприятни климатични условия (слана, буря, градушка, заледяване, силен или проливен дъжд, тежка суша), загуби, причинени от животни, болести по растенията, нашествия от вредители, както и загуби, причинени от пандемии при хората спадат към застрахователните рискове, които следва да се подпомагат. Гроздопроизводители – физически или юридически лица, както и групи и организации на физически или юридически лица могат да кандидатстват за подпомагане. „Преди подаването на документи в ДФ „Земеделие“ лозарите трябва вече да са застраховали реколтата си в избрана от тях застрахователна компания“, уточняват от ДФЗ.

Финансовата помощ, която може да бъде получена, е до 80% от стойността на застрахователните премии. Допустимият максимален размер на застрахователното обезщетение за единица площ, върху която се изчислява застрахователната премия, допустима за подпомагане, се определя за всяка финансова година със заповед на министъра на земеделието. Сега, за финансовата 2022 г., максималният размер на застрахователното обезщетение е в размер на 3 640 лв.